SLUNÍČKA
Třídní učitelky: Bc. Vladimíra Janošková, Mgr. Lucie Martinková
Školní asistentka: Valentina Havlová
Třídní vzdělávací plán 2024 – 2025
Sluníčka poznávají…
Ve školním roce 2024/2025 navštěvuje I. třídu MŠ DUHA „Sluníčka“ celkem 23 dětí od dvou do čtyř let. Devět dětí již do MŠ DUHA docházelo v loňském školním roce, čtrnáct dětí přichází poprvé. Ve třídě si spolu bude hrát 11 dívek a 12 chlapců.
Třídní vzdělávací program je rozdělen do čtyř integrovaných bloků inspirovaných ročním obdobím. Nabídka navrhovaných témat se může prolínat či proměňovat. Přizpůsobuje se potřebám a zájmům dětí. Nezapomíná věnovat pozornost nejen valašským tradicím a svátkům v roce. Učitelka také pružně reaguje na aktuální události a dění. Nedílnou součástí každého vzdělávacího bloku (celého roku) budou aktivity a činnosti zaměřené na rozvoj prosociálních vztahů, komunikaci, kooperaci, jemnou a hrubou motoriku a pohybové dovednosti.
Se Sluníčkem poznáváme barevný podzim
V prvním podzimním bloku se zaměříme především a hlavně na podporu pozitivní adaptace na nové prostředí a kamarády, jak u nově příchozích dětí, tak také u dětí, které již třídu Sluníček navštěvovaly v loňském školním roce. Seznámíme děti s prostředím herny a jejími koutky, tělocvičny, jídelny, hygienického zázemí, ostatních tříd, školní zahrady a blízkého okolí MŠ. Budeme se věnovat pravidlům, abychom se cítili všichni bezpečně. Děti budou seznámeny s pravidly bezpečného pohybu v MŠ i na školní zahradě – na venkovních zařízeních.
V rámci témat se budeme věnovat již zmíněné adaptaci, pravidlům v MŠ, ovoci a zelenině, lesním stromům a zvěři, odletu ptáků do teplých krajin, tvoření s přírodninami, počasí a podzimním proměnám přírody, pouštění létacího draka, tradici sv. Martina. Každé z témat zahrnuje pravidelné pohybové aktivity.
Se Sluníčkem poznáváme zimní královnu
V průběhu zimního bloku budeme i nadále formou her posilovat prosociální chování, upevňovat u dětí vzájemné pozitivní vztahy. Budeme dětem nabízet verbální i neverbální aktivity, dramatické a výtvarné činnosti, hudební či pohybové hry. Děti budou svou vlastní aktivitou společně rozvíjet základní kulturně společenské postoje a hodnoty, neboť v tomto období se budeme často věnovat tradicím a zvykům nejen na Valašsku. Chybět nebudou také činnosti zaměřené na poznávání lidského těla, jeho části a smysly. Každodenní náplní dne u Sluníček budou aktivity zaměřené na jednoduché pracovní a sebe obslužné činnosti v oblasti hygieny, stolování, oblékání a úklidu. Pohybové činnosti budou prokládány uvolňovacími, dechovými či relaxačními cvičeními. Neboť nejen pohyb, ale také zastavení se a vnímání konkrétního okamžiku je pro dnešní dobu velmi důležité. Pozornost zaměříme dále na správné držení tužky a grafomotoriku. Dbát budeme na dodržování pravidel třídy. Děti budou pravidelně a průběžně poučovány o pravidlech bezpečné práce s nůžkami, o pravidlech bezpečného pohybu v MŠ, na školní zahradě, na vycházce – v lese či na místní komunikaci.
V rámci témat nabídneme dětem: adventní čas, zvyky a tradice o Vánocích, svátek Tří králů, zimní sporty, karneval a masopustní veselí spojené s hudbou a hudebními nástroji, nakouknout můžeme také na téma povolání. Věnovat se budeme bacilům a nemocem, které nás v tomto období často trápí.
Se Sluníčkem poznáváme jarní kvítí
S jarem přichází nový život, nová síla. Příroda se probouzí po zimním odpočinku. Také my dětem nabídneme činnosti zabývající se proměnou přírody na jaře, jarním tvořením, velikonočními svátky. Nejen čtením pohádek, ale také námětovými hrami a činnostmi, smyslovými hrami, tvořením, atd. budeme podporovat fantazii a představivost dětí.
Budeme realizovat aktivity na rozvoj mluvního projevu a komunikačních schopností. Zaměříme se také na jemnou motoriku a grafomotoriku, stříhání s nůžkami. Budeme zdokonalovat koordinaci ruky a oka. V rámci ekologie a environmentální výchovy zahrneme činnosti přispívající k péči o životní prostředí (třídění odpadu, Den Země), ke kladnému vztahu k přírodě. Využívat budeme také mikroskop. Realizací besídky pro rodiče budeme upevňovat a posilovat citové vztahy v rodině.
Pravidelně budeme upevňovat pravidla bezpečné práce s nůžkami, pravidla bezpečného pohybu v MŠ, na školní zahradě – na venkovních zařízeních, na vycházce – v lese či na místní komunikaci.
V rámci témat můžeme nahlédnout na Den Země, koloběh vody, jarní zvyky a tradice – Velikonoce, proměny jarní přírody – jarní květiny, domácí zvířata (mláďata), pálení čarodějnic, rodina, maminka.
Se Sluníčkem poznáváme léto a jeho radosti
Součástí letního bloku budou činnosti zaměřené na rozvoj paměti, soustředěnosti, pozornosti, komunikačních dovedností, samostatnosti a estetického vnímání. Aktivity budou také zaměřené na rozvoj jazykových a komunikativních dovedností – budeme vyjadřovat své prožitky, naslouchat druhému, hrát artikulační, sluchové, rytmické hry. Poznávat budeme město, ve kterém žijeme a oblast dopravy. I v tomto bloku se budeme věnovat upevňování pravidel v oblasti dopravy, ale také pravidel třídy, práce s nůžkami, pravidel pohybu na školní zahradě a venkovních zařízeních a pohybu mimo areál MŠ (v lese, na procházce po místní komunikaci).
V rámci témat se můžeme dotknout dopravy, záchranným složkám (policie, hasiči, záchranka), oslav Dne dětí, tématice prázdnin, výletů a letních dní. .